• mini ogródek: art las

50.00
szt. do przechowalni

art kreacja: art las 

dla kogo: dla dzieci od 7 do 12 lat

technika: mix media 

czas trwania: 1 godzina

liczba uczestników: min. 10 osób

Zobacz jak pięknie może wyglądać Twój art las ;) na warsztatach dowiesz się jak tworzyć takie oryginalne kompozycje oraz jak je pielęgnować, aby pięknie wyglądały przez długi czas!  a przy okazji zobaczysz jak nadawać drugie życie zużytym opakowaniom produktów spożywczych, które mogą stać się naczyniami do uprawy roślinek - pamiętaj, działamy zgodnie z zasadą: "nie kupuj - stwórz, nie wyrzucaj - wykorzystaj!"

 

podczas zajęć pracujesz na materiałach dostarczonych przez organizatora warsztatów i są to: 

- mix gatunków sukulentów,

- specjalne podłoże do sukulentów,

- żwirek ozdobny,

- chrobotek reniferowy do dekoracji, 

- płaskie szklane naczynie – ponownie wykorzystane, tym razem jako pojemniczek, w którym będą rosnąć roślinki, 

- bawełniany sznurek do dekoracji pojemniczka,

- własnoręcznie przygotowana instrukcja pielęgnacji sukulentów, 

- tzw. "przydasie" :-) 

 

Twój miniaturowy las w szklanym naczyniu jest już pewnie w Twoim domu. Teraz potrzebuje Twojej uwagi i opieki, aby mu było u Ciebie dobrze i aby pięknie wyglądał, aby roślinki rosły. To żywe małe istotki, które bez Ciebie zginą. Dlatego zaopiekuj się nimi najlepiej jak możesz - zobaczysz, jak będą pięknie rosnąć.

 

GDZIE POSTAWIĆ ART-LAS W SZKLE?
Ustaw go w miejscu, gdzie jest widno, ale nie jest zbyt gorąco - latem na stoliku, biurku, niewysokiej szafce ale nie bezpośrednio na parapecie okiennym. Zimą może stać na oknie, ale nie w pobliżu kaloryfera, aby nie było roślinkom zbyt gorąco.

 

JAK DBAĆ O ART-LAS W SZKLE?
Podlewaj swój art-las wodą nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Na jedno podlanie wystarczy pół filiżanki wody lub 1/4-1/3 szklanki (coś jak ten biały kubeczek, którym podlewaliśmy w czasie warsztatu). Naturalny las jest podlewany deszczem ale my nie mamy deszczowej wody w kranie więc najlepiej wlej do większej butelki wodę i trzymaj ją, aby wszystkie niepotrzebne składniki osadziły się na dnie butelki albo uleciały w powietrze a do Twoich roślinek trafiła dobra woda, prawie jak woda deszczowa. Chyba, że możesz zbierać w miseczce na balkonie albo w ogródku wodę deszczową, to Twoje roślinki będą zachwycone.
Jak każda żywa istota, Twoje roślinki potrzebują nie tylko wody do picia ale również jedzonka, które ma minerały i witaminki - poproś Rodzica, aby kupił nawóz do roślin domowych i według instrukcji na opakowaniu co jakiś czas dolał jedzonka w płynie do wody, którą podlewasz swój art-las.

ZANIM PODLEJESZ
Sprawdź, czy ziemia nie jest zbyt mokra - przyjrzyj się dolnej części szklanego naczynia, czy na dnie nie stoi woda? czy ścianki naczynia nie są od wewnątrz zupełnie mokre? Jeżeli nie, to możesz podlać.

OBSERWUJ SWÓJ ART-LAS, CZY JEST SZCZĘSLIWY, CZY NIC MU NIE DOLEGA. MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE STRZELI FOCHA. I CO WTEDY?
1. Listki roślinek więdną lub od razu brązowieją - za dużo wody. Sprawdź, czy nadmiar wody nie zalega na dnie. Jeżeli tak, to znaczy, że udusiły się od braku powietrza -  połóż naczynie na boku aby woda mogła swobodnie wypłynąć ale rośliny pozostały na swoim miejscu. Najlepiej wysadź wszystkie roślinki ze szklanego naczynia, pozwól, aby ich korzonki pooddychały świeżym powietrzem przez kilka godzin i wsadź ponownie do naczynia. Nie podlewaj przez kilka dni.
2. Listki żółkną i usychają, mech żółknie - za mało wody, roślinkom bardzo chce się pić Podlej normalną ilością wody. Następnego dnia podlej znowu ale niewielką ilością wody. Zraszaj liście i mech wodą. Potem już podlewaj normalnie. Ważne, żeby już potem nie przelewać roślinek.


A JEŚLI CHCESZ ZROBIĆ SWOIM ROŚLINKOM MEGAPRZYJEMNOŚĆ....
Zraszaj wszystkie roślinki - psik, psik. To taka butelka z uchwytem - jeżeli pociągniesz, to woda w środku wydostaje się na zewnątrz tworząc mgiełkę. I tę mgiełkę leśne roślinki lubią najbardziej.

A JEŻELI TWÓJ ART-LAS ROZROŚNIE SIĘ TAK, ŻE ZABRAKNIE MU MIEJSCA W NACZYNIU?
Poproś Rodzica o pomoc w rozsadzeniu roślinek. Będzie ich wystarczająco dużo, aby podzielić się z najlepszym kolegą lub koleżanką. Pokaż im, jak robi się taki ART-LAS. Powiedz im, jak się nim opiekować.

POWODZENIA!
 

BOTANIKAlab 

skontaktuj się z nami jeżeli jesteś zainteresowana/y zajęciami w konkretnym, wybranym przez siebie terminie :)